Samhälle Krönika
V i regeringen är skadligt för Sverige
Vänsterpartiets ekonomiska politik är skadlig för Sverige. Det handlar om massiva skattehöjningar på jobb och företagande, skriver Alexandra Ivanov Hökmark.

Vänsterpartiet har satt ned foten. Under helgens kongress i Örebro beslutade partiet enhälligt att inte “stödja eller släppa fram en regering” utan egna ministrar. Beslutet markerar ett historiskt skifte i svensk politik där Socialdemokraterna inte längre kan förvänta sig Vänsterpartiets röster gratis.
I grunden är beskedet rimligt. Socialdemokraterna är inte längre den politiska sol som allt kretsar kring. De har inte längre 45 procent väljarstöd och kan därför inte räkna med att mindre partier fogar sig. Tvärtom har S de senaste två decennier legat kring 30 procent. Det är mot den bakgrunden, och inte minst de kaosartade S-ledda regeringarna mellan 2014 och 2022, som man måste förstå utrymmet för V att skala upp sitt kravställande på en eventuell rödgrön regeringsbildare.
Men med Vänsterpartiets ultimativa krav på att ingå i en rödgrön regering måste också deras politik granskas betydligt hårdare.
Trots detta är det i ekonomi och synen på marknadsekonomi som partiet som helhet ter sig som mest extremt.
I utrikespolitiken avviker Vänsterpartiet kraftigt. De är hårdföra motståndare mot Nato och driver på för att riva upp försvarsavtalet mellan Sverige och USA. De är även kritiska till stora delar av den Europeiska Unionen och är – efter att SD ändrade sig 2024 – det enda partiet i Sverige som aldrig röstat för en EU-budget. Gång på gång uppdagas allvarliga antisemitiska överträdelser där tillslut riksdagsledamoten Lorena Delgado Varas uteslöts förra året efter att ha delat en djupt stötande karikatyr.
Trots detta är det i ekonomi och synen på marknadsekonomi som partiet som helhet ter sig som mest extremt.
Det räcker med att titta på Vänsterpartiets skuggbudget från 2025 för att inse att läget är allvarligt. Skatten på jobb ska höjas genom att fasa ut jobbskatteavdraget för löner över 45 000 kronor i månaden. En ny värnskatt ska införas på hela fem procent. En bankskatt ska införas motsvarande 10 miljarder kronor och så ska det bli höjd skatt på sparande på ISK-konto. RUT-avdraget ska helt avskaffas och ROT-avdraget ska stöpas om. Bara i rena löneskatter får en läkare som tjänar 70 000 kronor i månaden en skattehöjning på 23 496 kronor per år.
Vänsterpartiet vill också återinföra skatter som tidigare visat sig skadliga för Sverige. Det handlar om arvs- och gåvoskatten – som bokstavligen jagade företagare och jobb bort från Sverige – men också om en särskild statlig fastighetsskatt för hus med taxeringsvärde över fem miljoner.
Vänsterpartiet vill också återinföra skatter som tidigare visat sig skadliga för Sverige.
Arbetslinjen ska helst helt avskaffas. Partiet vill återställa det arbete som regeringen Reinfeldt gjorde 2006–2010 och föreslår kraftiga höjningar av sjukförsäkringen samtidigt som både tak och golv i A-kassan höjs. Till det ska bostadsbidragen höjas ordentligt och dessutom indexeras upp.
För svenska företagare ser det ännu värre ut. Arbetstidsförkortning ska införas där arbetsgivaren står för hela notan och självrisken i sjukförsäkringen, det så kallade karensavdraget, ska helt avskaffas. 3:12 reglerna ska kraftigt försämras.
I grunden handlar detta om att Vänsterpartiet inte bejakar marknadsekonomin. De vill enligt partiprogrammet utveckla “ett socialistiskt samhälle, byggt av var och en efter förmåga, åt var och en efter behov”. Det betyder i sin tur ett helt annat synsätt på ägande, privat sparande, skattetryck och regleringar. Ett uttryck för detta är att partiet vill använda pensionsfonderna för att “aktivt styra Sveriges ekonomiska struktur mot samhälleliga mål”.
Det finns flera starka skäl till oro för en rödgrön regering med ett vänsterlutande S flankerat av ett socialistiskt vänsterparti. Men det riktiga systemskiftet gömmer sig i den ekonomiska politiken. Välfärden är beroende av att människor jobbar och försörjer sig själva, att framgångsrika entreprenörer bygger stora företag och att hårt arbetande småföretagare orkar fortsätta. Den politik som Vänsterpartiet vill ta med sig in i en regering skulle riskera allt detta.