Utblick Ledare
Ledare: Med Le Pen blir vår nära allierade ett annat land
Utanför landets gränser åtnjuter Macron respekt. Men inför vårens val visar de flesta opinionsundersökningar att Frankrikes nästa president heter Marine Le Pen, skriver Fredrik Segerfeldt.

Emmanuel Macron kommer på besök till Sverige i dag. Länge var han västvärldens hopp mot nationalpopulismen och den reaktionära nostalgin. Men i dag är det en fransk president med en paradoxal ställning.
Å ena sidan har han lyckats med konststycket att ge liv och kraft åt ett av Europas mest sklerotiska ekonomier och svårreformerade länder. En flexiblare arbetsrätt, ett mer robust pensionssystem och sänkta skatter på kapital och företagande har fått ner arbetslösheten och gjort Frankrike till Europas magnet för utländska investeringar. Paris och andra franska städer är Kontinentaleuropas viktigaste startup-scener.
En flexiblare arbetsrätt och sänkta skatter har lockat utländska investeringar.
Å andra sidan har den franska befolkningen inte belönat Macron med något starkt stöd, för att uttrycka det milt. Han är historiskt impopulär som president. Det beror dock lika mycket på hans stil som på innehållet i politiken.
Utanför landets gränser åtnjuter Macron dock stor respekt. Brexit gjorde Frankrike till EU:s enda kärnvapenstat och unionens utan jämförelse viktigaste militärmakt. Vidare har Donald Trumps aggressivitet och förakt för allierade satt Paris i centrum för Europas säkerhet. Macrons nyvunna och skarpa tydlighet mot Ryssland har dessutom raderat ut det tidigare franska försöket att visa förståelse för Moskvas krav på intressesfärer.
Att han är impopulär beror lika mycket på hans stil som på innehållet i politiken.
Något motsägelsefullt spelar Sverige en viktig roll i den franska visionen om ett mer europeiskt försvar. På många sätt är ett liberalt, germanskt, protestantiskt och de facto engelskspråkigt land i norra Europa Frankrikes motsats. Men faktum är att banden går långt tillbaka i historien, inte minst realpolitiskt. Det var kardinal Richelieu som finansierade Gustav II Adolfs härjningar under trettioåriga kriget, för att försvaga de habsburgska rivalerna. Fransmannen Jean-Baptiste Bernadotte blev svensk tronföljare i hopp om att han skulle återta Finland. Och under Krimkriget 1855 var det ett fördrag med bland annat Frankrike – den så kallade Novembertraktaten – som garanterade svenskt territorium mot rysk expansionism.
Macron är i Stockholm för att signera avtalet om köp av fyra franska fregatter (vilket man bör ha kritiska synpunkter på). Sverige och Frankrike har EU:s två viktigaste försvarsindustrier. Det är inget sammanträffande att den franske ambassadören tidigare var internationell chef för motsvarigheten till Försvarets materielverk. Och i dag ska de två ländernas försvarsministrar även skriva avtal om ett långtgående industriellt samarbete.
Inför vårens val visar de flesta opinionsundersökningar att Frankrikes nästa president heter Marine Le Pen. Tidigare var Macrons förre premiärminister Edouard Philippe, ledare för partiet Horizons och borgmästare i Le Havre, mittenhögerns hopp. Han var den ende som enligt mätningarna kunde slå Le Pen, men på sistone har även han försvagats.
I dagarna höll Le Pen ett bejublat framträdande på ett stort evenemang anordnat av Medef, Frankrikes motsvarighet till Svenskt Näringsliv. Sveriges nära allierade kan om ett år vara ett helt annat land, politiskt.