Samhälle Krönika
Dans på Tiktok gör inte unga till sossar
Socialdemokraterna har hittills misslyckats på sociala medier, men satsar nu på att bli störst på Tiktok. Rebecca Weidmo Uvell tittar in i det socialdemokratiska kampanjlaboratoriet och frågar sig om spexande sossar kommer att vinna en ung högerlutande generation.

Inför varje val säger förståsigpåare, vars skrå jag själv tillhör, att just detta val kommer att bli det smutsigaste någonsin. Och varje valår säger partistrateger att valsegern kommer att tas hem av den som är bäst på att utnyttja ny teknik och nya kampanjkanaler.
Man kan säga att det parallellt råder både en rätt stor pessimism och stor optimism inför varje valrörelse. Ny teknik har alltid lockat politiken eftersom kommunikation är flyktigt och en svår konstform. Det handlar ju inte bara om hur når man når ut till andra människor, utan också om hur man övertygar dem om att köpa en åsikt.
Valet 2014 var utan tvekan det första valet där sociala medier blev en viktig del av partiernas valstrategier. Då dominerade vänstern, inte minst på Twitter och genom satirkontot ”Alliansfritt Sverige”. Valet skulle vinnas via sociala medier och så har det delvis varit sedan dess.
Det är utan tvivel sant att sociala medier innebar en stor och bestående förändring och att det finns ett före och ett efter. Men exakt hur stor påverkan de haft på partiernas valresultat tror jag inte att det finns någon forskning som kan visa. Det är, som sagt, svårt att sälja på någon en värdering, alldeles oavsett om det görs via en debattartikel, en rolig film eller samtal på stan.
Ser man på de mätningar som finns, som Medieakademins Maktbarometer, har högern kommit att dominera sociala medier-kanaler som Youtube, Facebook och X. Det var garanterat skälet till att Socialdemokraterna i maj 2022 meddelade att deras konto på Twitter, numera X, skulle bli vilande. Att avsluta kontot, med sina 106 956 följare, vågar de inte. Gissningsvis lyssnar man numera enbart, och rapporterar vidare vad konkurrenterna håller på med.
Socialdemokraternas senaste tweet är: ”Detta konto är inte längre aktivt. Vi finns i stället på gator och torg, för samtal på arbetsplatser och i trappuppgångar när vi knackar dörr. Du hittar oss även på Facebook, Instagram och Youtube”.
Det är ett motsägelsefullt budskap. Å ena sidan vill de påskina att de satsar på fysiska möten, å andra sidan vill de berätta att de finns överallt annars online. Men en kanal har de glömt att nämna, den de satsat mest på sedan de lämnade Twitter.
Det första som slog mig var att de har ett till synes oändligt antal konton.
Socialdemokraterna försöker nämligen bli störst på Tiktok, denna utskällda kinesiska kanal som blivit symbolen för ungdomars dåliga skärmtid. Paradoxen är att politiker med ena handen lägger förslag för att förbjuda skärmar, för att med andra handen satsa stora resurser på att toppa Tiktoks algoritmer och dyka upp i så många ungdomars flöden som möjligt. Sensmoralen känns igen från en massa annat – det är dåligt för er, men bra för oss.
Jag har ett tag roat mig med att följa sossarna på Tiktok. Jag har inget eget konto utan har lånat min sons gamla konto, eftersom jag bara gjort research.
Det första som slog mig var att de har ett till synes oändligt antal konton. Både officiella, där varje liten S-förening och SSU-förening, i landet verkar ha startat egna konton, och inofficiella. Med det senare menar jag personer som bakom egna namn eller pseudonymer lägger ut sosse-grejer, framför allt kritik mot Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna.
Socialdemokraternas officiella Tiktok-konto har 31 100 följare – det framgår inte när det startades. Här publiceras varje dag små filmer med Magdalena Andersson och popmusik eller ihopklippta slingor med snuttar om regeringspartierna och något kort budskap.
Överlag försöker både gamla och unga sossar göra något lite ”kul” med sina politiska budskap i hopp om att något fastnar hos ungdomarna. Det bowlas, det dansas, det är små roliga filmer med musik. Men det är också en hel del som går över gränsen.
I ett klipp som ligger ute låtsas lokalpolitikern Simon Fuglsang från Skellefteå att Riks ringer och skäller ut honom. När jag kontaktade Riks dementerar de givetvis att de skulle gjort det, och att de bett honom ta ner klippet. Det ligger kvar.
Det verkar som kanalen är en slags teststudio, där man lite i skymundan kan se vad som fungerar och samtidigt undvika granskning.
I ett annat är Ulf Kristersson AI-genererad ihop med Sickan Jönsson från Jönssonligan. Det verkar för mig som kanalen också är en slags teststudio, där man lite i skymundan kan se vad som fungerar. Och där få granskar så man undkommer kritik.

Riskerar Tiktok att bli en kanal där lögner och AI kommer att skita ner det politiska samtalet ytterligare är en fråga som är rimlig att ställa. Just för att det just nu inte granskas vad partierna postar där.
Förutom ovanstående reflektion har X och Tiktok lite gemensamt som kanal. En framgångsrik tweet är spetsig och roligt formulerad, kort och har en tydlig måltavla, helst ihop med en bild. Tiktok är rörlig bild, eller foton men med samma innehåll.
Men det finns en stor skillnad mellan Tiktok och övriga kanaler som används för politiska budskap. Tiktok har en helt annan målgrupp än Facebook, X, Instagram men även Youtube.
Målgruppen för Tiktok sägs vara 13 till 35, men tittar man på statistik från Internetstiftelsen är Tiktok den näst vanligaste kanalen bland mellanstadiebarn efter Youtube. För barn på högstadiet ligger även Snapchat och Instagram högre än Tiktok, men 54 procent använder kanalen minst en gång per dag. De som använder Tiktok mest är barn i högstadieåldern, det vill säga 13 till 16-åringar, därefter avtar användningen.
Den främsta anledningen till att använda sociala medier-kanaler är inte att bli upplyst, som vi i debatt-Sverige kanske inbillar oss, utan att bli road. I synnerhet gäller detta unga och Tiktok.
Skälet till att Socialdemokraterna satsar på Tiktok, förutom att de gett upp de andra kanalerna, är förmodligen att ungdomar födda på 2000-talet i högre grad konsumerar nyheter via Tiktok. Mer än 25 procent får sitt nyhetsflöde därifrån och 3 av 4 barn i åldern 8 till 19 år tar del av nyheter mest från Tiktok och Youtube, men samtidigt litar de minst på dessa kanaler som källor.
Partiet har misslyckats med alla satsningar de gjort på sociala medier hittills. De är egentligen varken stora på X, Instagram eller Facebook. I varje fall har de inga konton som i mätningar tillskrivs någon större makt.
Kommer Socialdemokraterna få några fler väljare genom att ha hundratals olika avsändare på Tiktok, genom att politiker dansar i kommunhus eller att unga sossar lägger upp filmer på när de bowlar? Högst oklart skulle jag säga.
Verkligheten pekar nämligen i motsatt riktning.
Gissningsvis inledde man satsningen på Tiktok redan i samband med förra valet. 2022 visade skolvalet, som genomfördes av 390 120 högstadie- och gymnasieelever, att Moderaterna, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna skulle få 57,4 procent tillsammans. Socialdemokraterna fick ynka 16 procent.
Unga har aldrig varit så här höger. Man kan misstänka att filmer på okända medelålders sossar som försöker vara cool med kidsen på Tiktok inte kommer ändra på det.