Du använder en utdaterad webbläsare som inte längre stöds. Vänligen uppgradera din webbläsare för en bättre upplevelse av timbro.se

Samhälle Granskning

Anderssons hushållsekonomi bygger på skatteplanering

Magdalena Andersson påtalar gärna att statsministern sänkt skatten på höga inkomster. Samtidigt har hennes eget hushåll gjort flera aktiva val för att just sänka sin egen skatt. Det finns ett tydligt hyckleri i det narrativ som S ägnat den senaste mandatperioden åt att saluföra, skriver Hannah Stutzinsky.

Smedjan har tagit del av dokument som visar att Magdalena Anderssons hushåll utför genomtänkt skatteplanering. Foto: Magnus Hjalmarson Neideman/SVD/TT.

Under mandatperioden har Magdalena Anderssons systematiskt återkommit till att Ulf Kristersson sänkt skatten på ett sätt som gynnar honom själv. 

Det är en tacksam bildsättning för den som vill göra gällande att pengar som skulle gått till arbetskläder i ambulansvården, i stället används till att öka inkomstskillnaderna i landet. Samtidigt är Anderssons egen hushållsekonomi ett resultat av olika skattemässiga upplägg som gjort att hennes hushåll kunnat undvika att betala in till välfärden i samma omfattning som en anställd person hade gjort. Det är en typ av skatteplanering som inte är olaglig, men som gång efter annan kritiseras i den socialdemokratiska retoriken. 

I en intervju med Edvin Törnblom på Dagens Nyheter berättade Magdalena Andersson att hon aldrig skött familjens hushållskassa. När hon som landets finansminister satte statsbudgeten, gjordes familjebudgeten av hennes man. Anderssons make arbetar som professor i nationalekonomi vid Handelshögskolan i Stockholm. Precis som många andra forskare är han ägare av ett aktiebolag, Friberg Economics AB, vars verksamhet framförallt summeras som konsultation inom nationalekonomi, föreläsning och bokproduktion. I bolagets registrering framgår även att det används för musikproduktion och scenkonst. Ett bolag som med andra ord används för att fakturera för den tjänst som forskare i nationalekonomi ofta tillhandahåller, och därtill används för när fritidsintresset får ett lukrativt ögonblick. 

Men när tillfället getts har hennes eget hushåll gjort just det som hon i riksdagens kammare valt att kritisera. 

Friberg Economics AB har emellertid inga anställda. Smedjan har tagit del av bolagets årsredovisningar de senaste fem åren där det framgår att det inte betalats ut någon lön från bolaget för de konsulttjänster som sålts. I stället har pengar från bolaget betalats till Magdalena Anderssons hushållskassa i form av lågbeskattad utdelning. Det är en möjlighet som egenföretagare gärna använder sig av när likviditeten i företaget tillåter, eftersom skatten på utdelning ligger på 20 procent medan den blir markant högre om man i stället anställer sig själv. En anställning innebär att företaget behöver lägga på arbetsgivaravgifter på lönekostnaden, och därefter beskattas lönesumman med kommunalskatt som, oavsett var man bor i landet, är en dyrare affär för den enskilde än utdelningsskatten. Ifall personen dessutom har en årsinkomst på över 660 000, läggs det på en statlig inkomstskatt på det intjänade beloppet över gränsvärdet. 

Under de senaste fyra åren har Magdalena Anderssons hushållskassa mottagit 1,3 miljoner kronor efter skatt genom utdelning från Fribergs bolag. Hade de inte gjort aktiva val för att optimera utbetalningen utan i stället gått samma väg som de flesta anställda och tagit ut pengarna som lön hade hushållskassan bara fått drygt 500 000 under samma tid.

Det är en ansenlig differens i kronor och ören, men ännu större är skillnaden i S-ledarens kredibilitet. När Andersson var finansminister kritiserade hon i en riksdagsdebatt Moderaternas politik för att vara alltför förmånlig för företagare. ”När människor plockar ut höga inkomster och inte betalar inkomstskatt utan betalar en låg avkastningsskatt på inkomsten, då ökar klyftorna”, löd budskapet den gången. Men när tillfället getts har hennes eget hushåll gjort just det som hon i riksdagens kammare valt att kritisera. 

Det finns inget olagligt i att nyttja de utrymmen som ges i inkomtskattelagens mellanrum, det behöver inte heller vara olämpligt. Men att göra som S-ledaren och återkommande klandra andra för att göra något som hennes egen hushållsekonomi är uppbyggd kring, kan inte beskrivas som något annat än dubbelmoral.

Prenumerera på Smedjan!

Varje lördag får du som prenumerant (gratis) ett nyhetsbrev med exklusiv text av Svend Dahl och lästips från veckan som gått. Dessutom unika erbjudanden på Timbro förlags utgivning.

Egenföretagare i konsultbranschen, där de fasta kostnaderna är låga, väljer ofta att göra som Anderssons make. Det finns ingen regel som innebär att man behöver positionera sig så att Skatteverkets träffyta blir som störst. Det är således inget regelövertramp som begåtts av Magdalena Anderssons hushåll, eller av andra företagare som agerar på liknande sätt. 

Att Magdalena Andersson återkommande angriper högersidans skattesänkningar kan verka i linje med Socialdemokratins grundsyn. Men hennes egen skatteplanering visar på ett hyckleri i det narrativ som Socialdemokraterna ägnat den senaste mandatperioden åt att saluföra.