Du använder en utdaterad webbläsare som inte längre stöds. Vänligen uppgradera din webbläsare för en bättre upplevelse av timbro.se
Rea!

Northvoltkraschen

180 kr

I lager

Boken snodde min nattsömn
Mats Qviberg, finansman

 

Northvolt är den största företagskraschen i Sverige sedan 1930-talet och Kreuger. Varför blev drömfabriken en grön bubbla? Vem bär ansvaret? Christian Sandström är författare till succéböckerna Gröna bubblor 1-3 och han är forskaren som i september 2024 förutspådde att Northvolt skulle gå i konkurs inom ett halvår och fick fel med tre dagar.

Christian Sandström är docent från Chalmers och kolumnist i Affärsvärlden. Han har tidigare publicerat sex böcker om grön omställning och mer än 20 vetenskapliga artiklar i ämnet. Sandström har bland annat gästforskat vid Universitetet i Cambridge och vid ETH i Zürich. 2018 fick han Chalmers Pedagogiska Pris för sin undervisning på skolan.

Vi behöver en motvallskärring
Andreas Ericson, Svenska Dagbladet

Ytterst välskriven, lättläst och faktaspäckad
Bengt Kriström, professor i nationalekonomi i Ekonomisk Debatt

Läs denna!
Martin Gren, grundare av Axis Communications

Boken är egentligen inte ens särskilt politisk.
Adam Yngve, ledarskribent Jönköpings-Posten

Stämmer till eftertanke.
Katarina Koivisto, Hufvudstadsbladet

Insinuationer och moraliska fördömanden.
Mattias Näsman, forskare i ekonomisk historia
Ann-Kristin Bergquist, professor i ekonomisk historia

Du gillar kanske också…